Objawy alergii i infekcji potrafią być mylone nawet przez specjalistów. Są to schorzenia bardzo do siebie podobne i występują w tych samych porach roku (jesień-wiosna). Alergia a infekcja - jak je rozpoznać?
Niektóre objawy alergii i infekcji są identyczne. W obu przypadkach występuje uczucie zmęczenia, objawy grypopodobne, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, kaszel, objawy nadreaktywności oskrzeli, świszczący oddech, duszność.
Alergia z reguły nie powoduje gorączki, bólu mięśni i gardła, a objawy te występują w przypadku przeziębienia czy infekcji grypopodobnej. Przeziębienie trwa zwykle 7-10 dni, natomiast alergia potrafi dokuczać nam nawet kilka tygodni. U dzieci pomocny w różnicowaniu alergii i infekcji może być wiek – objawy alergicznego nieżytu nosa zaczynają dominować u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, natomiast niemowlęta oraz maluchy w pierwszych 3 latach życia częściej zapadają na infekcje wirusowe.
Najczęstszą chorobą alergiczną u dzieci jest alergiczny nieżyt nosa (ANN). Objawia się on w związku z pyleniem drzew, traw lub chwastów – głównie wiosną. W przypadku alergicznego nieżytu nosa związanego z uczuleniem dziecka na roztocze kurzu domowego objawy występują całorocznie z nasileniem w okresie jesienno-wiosennym.
Typowe objawy towarzyszące ANN to świąd nosa, łzawienie oczu, napady częstego kichania oraz upośledzenie drożności nosa z wyciekiem wydzieliny.
Najczęstszą infekcją wirusową górnych dróg oddechowych u dzieci jest po prostu przeziębienie. U najmłodszych poznamy je przede wszystkim po niewysokiej gorączce, kaszlu i nieżycie nosa, bólu głowy i ogólnym osłabieniu. Infekcja ma charakter samoograniczający, ale powinniśmy zadbać o prawidłowe nawodnienie dziecka, regularne usuwanie wydzieliny z nosa, odpowiednią temperaturę w pokoju (ok. 20 stopni C) i włączyć do kuracji leki na przeziębienie dla dzieci, które będą łagodziły objawy.
Objawy alergii możemy łagodzić stosując leki na alergię, sterydy do nosa lub po konsultacji z lekarzem leki obkurczające błony śluzowe. Dostępne są także specjalistyczne leki stosowane w przypadku uczulenia u dziecka, które przynoszą ulgę i łagodzą swędzenie skóry, kaszel itp.
W razie wystąpienia infekcji możemy sięgnąć po lek na przeziębienie taki jak środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz roślinne leki łagodzące objawy, takie jak Imupret®. Jest to roślinny lek na przeziębienie bez recepty o naturalnym składzie, który nie zawiera dodatków smakowych, cukru ani konserwantów – działa już od pierwszych objawów i skutecznie łagodzi oraz skraca przebieg infekcji. Można go stosować w formie tabletek (powyżej 6. roku życia i osób dorosłych) lub kropli (powyżej 2. roku życia), a jego skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone badaniami.
Nazwa produktu leczniczego: Imupret N, krople doustne; Imupret, tabletki drażowane. Produkt złożony. Krople doustne zawierają do 19,5% [v/v] etanolu. Postać farmaceutyczna: krople doustne; tabletki drażowane. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Tradycyjnie stosowany przy pierwszych oznakach oraz w czasie trwania przeziębienia. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.
Imupret N, Imupret to tradycyjne produkty lecznicze roślinne z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania