Przejdź do treści
rosliny-lecznicze-imupret
rosliny-lecznicze-imupret

Lek Imupret® zawiera unikalną kompozycję  7 roślin: skrzypu polnego, prawoślazu lekarskiego, mniszka lekarskiego, rumianku, kory dębu, krwawnika i liści orzecha włoskiego.

rumianek

Rumianek pospolity (Matricaria recutita L.)

Należy do rodziny astrowatych, jest jedną z najbardziej znanych i popularnych roślin leczniczych. Podstawowym składnikiem leczniczym rumianku jest olej lotny, zawierający m.in. α-bisabolol, chamazulen, działający przeciwzapalnie. Działanie przeciwzapalnie i przeciwalergiczne olejku polega na hamowaniu wyzwalania endogennej histaminy, pobudzaniu czynności układu makrofagów oraz wspomaganiu aktywności fagocytarnej leukocytów. Olejek działa również bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo. Rumianek jest tradycyjnie stosowany w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej i dolegliwości żołądkowo- jelitowych. Pomagają w stanach zapalnych przewodu pokarmowego - podrażnieniach, uszkodzeniach nabłonka, wrzodach żołądka, nadkwaśności, zaparciach, w schorzeniach górnych dróg oddechowych, takich jak nieżyt oskrzeli i gardła z kaszlem.

prawoslaz

Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis L.)

Należy do rodziny ślazowatych. Wszystkie części roślin z prawoślazu zawierają substancje czynne, które są stosowane głównie w leczeniu zapaleń błony śluzowej w jamie ustnej i gardle, a także zwiększeniu obrony immunologicznej. Pomagają w stanach zapalnych przewodu pokarmowego - podrażnieniach, uszkodzeniach nabłonka, wrzodach żołądka, nadkwaśności, zaparciach, w schorzeniach górnych dróg oddechowych takich jak nieżyt oskrzeli i gardła z kaszlem.

Skrzyp polny (Equisetum arvense)

Skrzyp polny (Equisetum arvense L.)

Gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny skrzypowatych (Equisetaceae).  Ma działanie remineralizujące, dostarcza organizmowi niezbędnych jonów oraz mikroelementów, ma właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Dzięki obecności krzemionki korzystnie wpływa na przemianę materii, naczynia krwionośne, skórę, włosy. Ziele skrzypu zalecane jest również dzieciom cierpiącym na nieżyty oskrzeli i astmę oskrzelową.

orzech włoski

Orzech włoski (Juglans regia L.)

Gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. Liście i zielone łupiny mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a także przeciwbiegunkowe i przeciwkrwotoczne. Ze względu na dużą ilość garbników polecane są jako środek ściągający w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.

Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.)

Gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne i nieznaczne przeciwskurczowe. Ziele pobudza również czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Krwawnik można też stosować zewnętrznie w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz na rany, aby przyspieszyć gojenie.

Kora dębu (Quercus robur L.)

Kora dębu (Quercus robur)

Należy do rodziny bukowatych. Najważniejszą substancją leczniczą kory dębu są garbniki (9 - 15%), które mają działanie ściągające. Oprócz garbników kora dębu zawiera; kwasy fenolowe, flawonoidy, trójterpeny i sole mineralne. Kora dębu ma także właściwości antyseptyczne, ściągające i przeciwzapalne. Stosowana zewnętrznie pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry, zapalenia jamy ustnej i gardła, oparzeń, hemoroidów, egzemy, nadmiernej potliwości.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale F.H. Wiggers coll.)

Należy do rodziny astrowatych. Liście mniszka oprócz związków triterpenowych zawierają flawonoidy, karotenoidy oraz potas, magnez, krzem i witaminę C i witaminę B.  Inulina, jedna z substancji czynnych mniszka lekarskiego obniża poziom cholesterolu, wzmacnia układ odpornościowy, utrzymuje prawidłową mikroflorę jelit, obniża poziom cukru we krwi. Mniszek lekarski zalecany jest w przypadku schorzeń wątroby i woreczka żółciowego. Ze względu na działanie moczopędne jest pomocny w infekcjach dróg moczowych, chorobach pęcherza, nerek, kamicy moczowej.