Należy do rodziny astrowatych, jest jedną z najbardziej znanych i popularnych roślin leczniczych. Podstawowym składnikiem leczniczym rumianku jest olej lotny, zawierający m.in. α-bisabolol, chamazulen, działający przeciwzapalnie. Działanie przeciwzapalnie i przeciwalergiczne olejku polega na hamowaniu wyzwalania endogennej histaminy, pobudzaniu czynności układu makrofagów oraz wspomaganiu aktywności fagocytarnej leukocytów. Olejek działa również bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo. Rumianek jest tradycyjnie stosowany w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej i dolegliwości żołądkowo- jelitowych. Pomagają w stanach zapalnych przewodu pokarmowego - podrażnieniach, uszkodzeniach nabłonka, wrzodach żołądka, nadkwaśności, zaparciach, w schorzeniach górnych dróg oddechowych, takich jak nieżyt oskrzeli i gardła z kaszlem.
Należy do rodziny ślazowatych. Wszystkie części roślin z prawoślazu zawierają substancje czynne, które są stosowane głównie w leczeniu zapaleń błony śluzowej w jamie ustnej i gardle, a także zwiększeniu obrony immunologicznej. Pomagają w stanach zapalnych przewodu pokarmowego - podrażnieniach, uszkodzeniach nabłonka, wrzodach żołądka, nadkwaśności, zaparciach, w schorzeniach górnych dróg oddechowych takich jak nieżyt oskrzeli i gardła z kaszlem.
Gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny skrzypowatych (Equisetaceae). Ma działanie remineralizujące, dostarcza organizmowi niezbędnych jonów oraz mikroelementów, ma właściwości moczopędne i przeciwzapalne. Dzięki obecności krzemionki korzystnie wpływa na przemianę materii, naczynia krwionośne, skórę, włosy. Ziele skrzypu zalecane jest również dzieciom cierpiącym na nieżyty oskrzeli i astmę oskrzelową.
Gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. Liście i zielone łupiny mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, a także przeciwbiegunkowe i przeciwkrwotoczne. Ze względu na dużą ilość garbników polecane są jako środek ściągający w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.
Gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriostatyczne i nieznaczne przeciwskurczowe. Ziele pobudza również czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci. Krwawnik można też stosować zewnętrznie w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych oraz na rany, aby przyspieszyć gojenie.
Należy do rodziny bukowatych. Najważniejszą substancją leczniczą kory dębu są garbniki (9 - 15%), które mają działanie ściągające. Oprócz garbników kora dębu zawiera; kwasy fenolowe, flawonoidy, trójterpeny i sole mineralne. Kora dębu ma także właściwości antyseptyczne, ściągające i przeciwzapalne. Stosowana zewnętrznie pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry, zapalenia jamy ustnej i gardła, oparzeń, hemoroidów, egzemy, nadmiernej potliwości.
Należy do rodziny astrowatych. Liście mniszka oprócz związków triterpenowych zawierają flawonoidy, karotenoidy oraz potas, magnez, krzem i witaminę C i witaminę B. Inulina, jedna z substancji czynnych mniszka lekarskiego obniża poziom cholesterolu, wzmacnia układ odpornościowy, utrzymuje prawidłową mikroflorę jelit, obniża poziom cukru we krwi. Mniszek lekarski zalecany jest w przypadku schorzeń wątroby i woreczka żółciowego. Ze względu na działanie moczopędne jest pomocny w infekcjach dróg moczowych, chorobach pęcherza, nerek, kamicy moczowej.
Nazwa produktu leczniczego: Imupret N, krople doustne; Imupret, tabletki drażowane. Produkt złożony. Krople doustne zawierają do 19,5% [v/v] etanolu. Postać farmaceutyczna: krople doustne; tabletki drażowane. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Tradycyjnie stosowany przy pierwszych oznakach oraz w czasie trwania przeziębienia. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.
Imupret N, Imupret to tradycyjne produkty lecznicze roślinne z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania