img

Grypa czy przeziębienie

Chociaż w języku potocznym pojęcia grypa i przeziębienie (infekcja grypopodobna) używane są zamiennie, występują pomiędzy nimi znaczące różnice. Grypa atakuje nagle. Towarzyszy jej gorączka, często wyższa niż 39 stopni C. Ponadto najczęstsze objawy grypy to ból mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębienia, podczas grypy rzadko występuje katar, a typowym objawem jest suchy, męczący kaszel.

Przeziębienie lub infekcja grypopodobna rozpoczyna się raczej stopniowo poprzez pojawienie się objawów, takich jak drapanie w gardle, dreszcze czy kręcenie w nosie. Przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy i z reguły nie trwa dłużej niż tydzień. Przeziębienie może zostać wywołane przez ponad 200 różnych rodzajów wirusów. Do najczęściej występujących wirusów zaliczamy: rynowirusy, adenowirusy, koronawirusy oraz wirusy z grupy Respiratory Syncytial Virus.

Grypa jest ostrą chorobą układu oddechowego spowodowaną przez wirusy grypy A lub B. Występuje jako epidemia praktycznie co roku, a jej natężenie jest monitorowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH. Co roku średnio choruje na nią ok. 4 mln Polaków, a ok. 33% z nich przechodzi grypę bezobjawowo. Nie oznacza to jednak, że nie rozsiewamy wirusów i nie jesteśmy zagrożeniem dla naszych bliskich oraz osób znajdujących się w naszym otoczeniu. Dziecko zaraża przez 10 dni, a dorosły jest źródłem zakażenia przez 5 dni.

Grypa – kto powinien szczególnie uważać i dbać o odporność?
Grypa jest groźną chorobą wirusową, niebezpieczną dla każdego chorującego. Nie jest ona rodzajem ciężkiego przeziębienia, często wymaga hospitalizacji, może prowadzić do powikłań, a nawet do śmierci. Grypa jest szczególnie niebezpieczna wśród pacjentów z grup ryzyka (dzieci, osób starszych, chorujących przewlekle: choroby serca, płuc, cukrzyca, a także kobiet w ciąży) ale jest też groźna dla osób młodych. Na grypę chorują ludzie w każdym wieku, a najwyższe wskaźniki zachorowań dotyczą dzieci.

Najczęstsze powikłania po grypie to:

  • zapalenie płuc,
  • zapalenie oskrzeli oraz oskrzelików,
  • zaostrzenie astmy,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • zapalenie mięśnia sercowego oraz osierdzia,
  • zaostrzenie przebiegu cukrzycy.

Jedną ze skutecznych metod zapobiegania zakażeniu, a co za tym idzie, również zmniejszenia ryzyka wystąpienia groźnych powikłań po grypie, są szczepienia przeciw grypie. Szczepionka przeznaczona jest dla każdego, kto chce zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę. Wirusy grypy co roku mutują, dlatego corocznie produkowana jest nowa szczepionka przeciw grypie.

img

Sposoby na grypę podczas szczytu zachorowań?

img mycie rąkSzczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada zazwyczaj na okres od stycznia do marca. Jest to choroba bardzo zakaźna, przenoszona drogą kropelkową. Wirus grypy przenosi się, gdy stykamy się z zakażoną osobą, która wydmuchuje nos, kaszle, kicha lub mówi. Może też być przenoszony przez podanie ręki zakażonej osobie lub przez dotykanie skażonych powierzchni, dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na higienę rąk oraz układu oddechowego.

Wirus grypy utrzymuje się na gładkich powierzchniach do 24 godzin i preferuje niskie temperatury - w temperaturze do 4 stopni C może przeżyć nawet 48 godzin. Najlepsze sposoby na grypę to zachowanie zasad higieny osobistej: częste mycie rąk, wietrzenie pomieszczeń, stosowanie chusteczek, maseczek. Takie postępowanie pomaga w ograniczaniu „przekazywania” wirusa.

Kiedy pojawią się objawy grypy należy zostać w domu i nie posyłać dziecka do żłobka czy przedszkola, aby nie narażać innych na ekspozycję wirusa. Bardzo ważne jest nawadnianie, lekkostrawna dieta o odpowiedniej kaloryczności, bogata w minerały i witaminy, a także stosowanie leków redukujących objawy. Należy jednak pamiętać, jak ważne jest zastosowanie całej terapii. Szybka poprawa samopoczucia po 2-3 dniach stosowania nie oznacza wyleczenia i nie powinna skłaniać do przerwania terapii. Zbyt szybkie posyłanie dziecka do szkoły, przedszkola lub powrót do pracy, zwiększa ryzyko kolejnej infekcji i tego, że jej przebieg będzie cięższy.

Imupret® mobilizuje organizm do walki z wirusami*

  • Działa już od pierwszych objawów infekcji1
  • Skutecznie łagodzi jej przebieg2,3
  • Skraca czas jej trwania2,3

Powiązane artykuły

Loading...
Loading...
Loading...
  1. CHPL produktu leczniczego Imupret, Imupret N krople.
  2. Vavilova et al. ,,Effectiveness and tolerability of Tonsilgon N in the treatment of recurrent upper respiratory tract infections in children: a non-interventional study in Russia", Clinical Phytoscience (2016) 2:6;DOI 10.1186/s40816-016-0020-9.
  3. Popovych V et al. “A randomized, open-label, multicenter, comparative study of therapeutic efficacy, safety and tolerability of BNO 1030 extract, containing marshmallow root, chamomile flowers, horsetail herb, walnut leaves, yarrow herb, oak bark, dandelion herb in the treatment of acute non-bacterial tonsillitis in children aged 6 to 18 years”, Am J Otolaryngol. 2019 Mar - Apr;40(2):265-273.
  4. Wosikowski et al. Imupret inhibits respiratory syncytial virus replication i displays in vitro i in vivo immunomodulatory properties. GA meeting, Münster, Niemcy 2013, Poster 48
  5. 85% zakażeń w układzie oddechowym wywoływanych jest przez wirusa Szczukocka-Zych A.,Bozio M.,Feleszko W. „Immunostymulacja jako metoda ograniczenia niepotrzebnej Antybiotykoterapii” Pediatr Med Rodz 2015, 11 (4), p. 365–373.

Nazwa produktu leczniczego: Imupret N, krople doustne; Imupret, tabletki drażowane. Produkt złożony. Krople doustne zawierają do 19,5% [v/v] etanolu. Postać farmaceutyczna: krople doustne; tabletki drażowane. Wskazania terapeutyczne do stosowania: Tradycyjnie stosowany przy pierwszych oznakach oraz w czasie trwania przeziębienia. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa.

Imupret N, Imupret to tradycyjne produkty lecznicze roślinne z określonymi wskazaniami wynikającymi wyłącznie z długotrwałego stosowania

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.